لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به روشی گفته می شود که در آن از پرتوهای نور کمک گرفته شده تا به از بین بردن موهای زائد منجر شود. در طول این روش اشعه های دستگاه لیزر که همان نور با طول موج مشخص هستند، توسط پیگمنت ها یا ملانین یا رنگدانه های مو جذب می شود. انرژی این نور ها به گرما تبدیل شده و موجب تخریب فولیکول مو (که تولید کننده مو می باشد) می شود. این تخریب، فرایند رشد مو ها را به تاخیر انداخته یا کلاً مهار می کند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

با اینکه لیزر موهای زائد در به تاخیر انداختن رشد مو ها به طور موثر عمل می کند، ولی معمولاً در بسیاری از دستگاه های لیزر، نتیجه ی دائمی و بلند مدت ندارد.

بهره گیری از دستگاه با کیفیت لیزر موهای زائد برای از بین بردن اولیه موهای زائد بسیار مهم بوده و در آینده نیز درمان های ثانویه مورد نیاز است. اکثر دستگاه های لیزر موهای زائد، در افرادی که پوست سفید و موهای تیره دارند، بیشترین تاثیر را دارد.

هدف لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به منظور کاهش موهای ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرد. ناحیه های درمانی معمول شامل پاها، زیر بغل، پشت لب، زیر چانه و قسمت بیکینی می باشد. با این حال این روش درمانی در هر ناحیه ای از بدن به غیر از دور چشم ها و پلک ها، قابل انجام می باشد.

رنگ مو و نوع پوست بر نرخ موفقیت این روش تاثیر می گذارند. نکته ی اصلی این است که در این روش رنگدانه های مو و نه رنگدانه های پوست، باید نور را جذب کنند. لیزر تنها باید به تخریب موها پرداخته و از تخریب پوست جلوگیری کند. بنابراین یک تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست ( موی تیره و رنگ پوست سفید) می تواند به نتیجه ی بهتر بینجامد.

در برخی از دستگاه های لیزر قدیمی دیده شده که احتمال آسیب پوستی زمانی که اختلاف رنگ پوست و مو کم است، بیشتر است. ولی با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه، انجام لیزر برای افرادی که پوست تیره دارند نیز امکان پذیر است. لیزر موهای زائد برای موهای به رنگ روشن تر مانند خاکستری، قرمز، بلوند و سفید، کارامدی کمتری دارد. با این حال متخصصان بر روی این وجه از درمان توسط لیزر ، به مطالعات و سعی و خطا می پردازند.

عوارض لیزر موهای زائد

خطرات و عوارض جانبی لیزر موهای زائد به نوع پوست ، رنگ مو و انجام مراحل آماده سازی پیش از لیزر و رعایت مراقبت های بعد از لیزر بستگی دارد. شایع ترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد به شرح زیر است:

 • سوزش پوست : ناراحتی موقت، قرمزی و ورم از موارد شایع بعد از لیزر می باشند. ولی اینگونه اثرات بعد از چندین ساعت از بین می روند.
 • تغییر در رنگدانه های پوست : لیزر موهای زائد می تواند به روشن تر شدن یا تیره تر شدن پوست منجر شود. این تغییرات رنگدانه های پوست معمولاً موقتی هستند. سفید تر شدن پوست در افرادی که قبل یا بعد از لیزر در معرض آفتاب قرار گرفته و اصطلاحاً برنز می کنند و افرادی که پوست تیره تری دارند، بیشتر اتفاق می افتد.

با لیزر به ندرت مواردی مثل تاول زدن، پوسته پوسته شدن، زخم و یا دیگر عارضه ها ، در بافت پوست ایجاد می شود. از برخی عوارض جانبی در افرادی که پوست تیره دارند، می توان به خاکستری شدن مو ها و ازدیاد مو در ناحیه تحت درمان اشاره کرد. همچنین لیزر موهای زائد برای پلک ها، ابروها و نواحی اطراف چشم ها، به دلیل احتمال آسیب جدی به چشم ها توصیه نمی شود.

آماده سازی برای لیزر موهای زائد

در صورتی که به انجام لیزر موهای زائد علاقه مندید، حتماً به مراکز معتبر لیزر و تحت نظر افراد متخصص که دوره های این روش درمانی را دیده اند و گواهی ها و جواز مربوطه را دارند، مراجعه کنید. هیچ گاه برای هزینه ی کمتر به سالن های زیبایی، مراکز اسپا و یا دیگر مراکز زیبایی که مجوز پزشکی لیزر را ندارند، مراجعه نفرمائید.

قبل از انجام لیزر موهای زائد، با پزشک خود مشورت کرده تا مشخص شود که لیزر برای فرد مناسب باشد. پزشک موارد زیر را در فرد بررسی می کند:

 • وضعیت سلامت فرد ، داروهای مصرفی ، سابقه بیماری های پوستی ، جای زخم و سابقه لیزر موهای زائد در گذشته بررسی می گردد.
 • عوارض احتمالی و مزایای لیزر به فرد اطلاع داده شده و سطح توقع فرد سنجیده می شود.
برای دریافت مشاوره از کلینیک پوست بیمارستان عرفان و نیایش با شماره ۴۹۷۹۶۲۶۴ تماس حاصل نمایید .

در این جلسه مشاوره بیمار می تواند از تعداد جلسات مورد نیاز و هزینه های مربوطه مطلع شود. همچنین پزشک دستورالعمل هایی را جهت آماده سازی برای انجام لیزر ارائه می دهد.  از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرهیز از اشعه آفتاب : حداقل ۶ هفته قبل از جلسه ی لیزر از اشعه آفتاب دوری کنید.
 • روشن کردن پوست : از هرگونه کرم اتوبرنز که موجب تیره شدن رنگ پوست می شود بپرهیزید. حتی گاهی نیاز است که در صورتی که فرد پوستش در اثر آفتاب سوخته ، از کرم های روشن کننده و سفید کننده طبق تجویز پزشک استفاده شود.
 • از دیگر روش های از بین بردن موهای زائد بپرهیزید: اپیلاسیون، وکس کردن یا روش الکترولیز می توانند در روند درمانی لیزر، اختلال ایجاد کنند. در نتیجه از ۴ هفته قبل از لیزر ، این روش ها قطع گردد.
 • از داروهای رقیق کننده خون بپرهیزید: از آسپیرین ، ایبوپروفن و دیگر داروهای رقیق کننده خون از چندین ساعت قبل از انجام لیزر، بپرهیزید.
 • شیو کنید : روز قبل از لیزر ، توصیه می شود که موهای ناحیه مورد درمان ، با شیو شود. در صورتی که موها اصلاح نشود، پوست آسیب دیده و در سطح پوست، سوختگی ایجاد می شود. در حالی که ریشه مو آسیبی نمی بیند.

نوع دستگاه لیزر

انواع مختلفی از دستگاه های لیزر وجود دارد که همگی قابلیت های مختلفی داشته و توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. دستگاه لیزر مدل gentle max pro که دارای قابلیت های زیادی است، با بهره گیری از یک سیستم دو گانه ( لیزر الکساندرایت و Nd:YAG) ، قابلیت های بسیار مختلفی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 • از بین بردن دائمی موهای زائد در تمامی انواع پوست
 • از بین بردن قسمت های شاخی پوست و لکه های پوستی در اثر آفتاب در تمامی قسمت های بدن
 • اصلاح و جوانسازی پوست که در اثر آفتاب آسیب دیده است
 • سفت کردن پوست
 • درمان قرمزی پوست و پارگی رگ های خونی در لایه های بیرونی پوست

با تشکر مدیریت بیمارستان عرفان نیایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *